Miminka a domácí zvířátka
Máte doma malou zoo a říkáte si, že už nestačí jen zvířátka a partner? Zřejmě jste se rozhodli rozšířit svou rodinku o mimčo. Málokdo si uvědomuje základní problém a ten zní: snesou se? Podíváme se na několik kategorií a samostatných problematik týkajících se soužití dítěte právě se zvířecím miláčkem.
Savci
Kočky a psi
Jedná se o drtivou většinu mazlíčků. V těchto případech se obvykle řeší jen alergie a snášenlivost. Proto pokud se rozhodnete pro dítě, nejprve si musíte sestavit priority – když bude problém, vzdám se hafana nebo kočičky? Pokud nevíte, zda-li se mazel snese s dětmi, zavolejte někomu známému s miminkem a prostě to zkuste – samozřejmě, že v bezpečném prostředí a vzdálenosti! Horší je to s alergií, jelikož tu prostě předvídat nemůžete. Jestliže je někdo z rodičů alergik na zvířecí srst, je zde vyšší pravděpodobnost, není to však pravidlem.
Samozřejmě se nebavíme o naháčích, jako siamská kočka a jiná zvířata “naruby”.
Hlodavci a králíci
Ne, není to chyba – králíci opravdu nejsou hlodavci. To sem ale nepatří, my se budeme zabývat problematikou dětí.
U hlodavců to nebývá až tak složité, málokdo k nim má až tak silnou vazbu, aby je prostě nedokázal dát pryč. Nebývá problém, aby si je někdo vzal domů, alespoň přechodně. Jiné řešení je (ač se to někomu může zdát brutální) darování majiteli hada nebo podobné zvěře. Křeček, “džungarák”, morče, potkan…málokdy je na ně alergie, ale pokud už to musí být, nebývá to takový problém. Pokud dítěti vadí pouze noční hryzání klece, tak tam není co řešit – krom garsonek existují i jiné místnosti a mazlíka si můžete ponechat!
S králíky je to horší, jelikož se určitý problém může objevit až později. Alergie a hryzání klece platí stejně jako u hlodavců, ovšem králík potřebuje být často venku z klece a občas prostě bobkuje. Zde se útoků bát téměř nemusíme. U králíčka je, bohužel, snazší si vytvořit vazbu jako k psovi nebo kočce, podobné srovnání platí i pro svěření do cizí péče právě kvůli náročnosti a volnému pohybu. Určité řešení může být opět had, ale tolik chovatelů s dostatečně velkým hadem není.
Šupiny a peří
Plazi, obojživelníci, ryby
U této široké kategorie se nemusíme bát alergie, útoku na dítě se také jen tak nedočkáte – tedy pokud nenecháte bez dozoru obojí běhat po místnosti. Dokud dítě leze po čtyřech, není se čeho bát. Ovšem v momentě, kdy začne chodit s přidržováním se okolních věcí, bude lepší zamezit přístupu k teráriím/akváriím!
Existuje tu ještě jedno s plazy spojené riziko – lezoucí hmyz. Sám o sobě hmyz neublíží, protože určitě nebudete chovat vosy nebo jiné nebezpečné druhy hmyzu. Hmyz jako takový může lézt i po pokojové zemi a stane se z něj stejné nebezpečí, jako jsou například králičí kuličky. Hmyz ovšem mění svou pozici, takže nemotorné nenechavé ručky ratolesti jen tak broučka nechytí…naštěstí.
Ptáci
Bohužel, miminko se může narodit i s alergií na ptactvo. Krásný, drahý exotický papoušek, který každého pozdraví, se tak může stát velkým problémem pro novopečeného člena rodinné domácnosti. Zde hrozí snad jen ta alergie, takže platí vše s ní spojené ve zbytku článku