Život s kočičím seniorem

Čas je neúprosný a jeho působení dříve či později pocítí každý živý tvor. Kočky nejsou výjimkou a přijde chvíle, kdy se i váš kočičí mazlíček začne potýkat s neduhy stáří. Je proto třeba vědět, jak kočce podzim života zpříjemnit a usnadnit. Kočka si péči ve stáří zaslouží za všechnu radost, kterou vám během svého života dala. Jak ale příznaky nastupujícího stáří u kočky rozpoznat a co konkrétně lze pro ni udělat?

Jak rozpoznat příznaky stárnutí?

Existuje několik příznaků, které naznačují, že kočku je třeba pomalu začít řadit do skupiny kočičích seniorů. V mnoha případech jsou podobné těm, které prožívají lidé. V první řadě je to bolest a ztuhlost kloubů. Na první pohled poznáte její ztuhlejší pohyb, pomalejší vstávání i to, že vaše kočka nebude schopná čistit si tak pečlivě srst a ta bude často zacuchaná. Ve vyšším věku mohou mít kočky také problémy se zuby, budou díky tomu slintat, méně jíst a může jim zapáchat dech.

Neobvyklé není ani zapomínání a obecně změny v chování. Kočka se může najednou začít vyprazdňovat mimo kočkolit, může náhodně mňoukat nebo být zmatená. I to ke kočičímu stáří patří. Starší kočka se může začít zadýchávat a lapat po dechu. Jasným znamením je dýchání s otevřenou tlamou, to kočky obvykle nedělají.

Příznaků stáří je samozřejmě mnohem více, od nejrůznějších výrůstků kdekoliv na těle přes ledvinové obtíže projevující se nekontrolovaným močením až po špatný metabolismus. Kterýkoliv z uvedených příznaků je dobré zkonzultovat s veterinářem, neboť v mnoha případech je lze utlumit nebo oddálit a prodloužit tak vaší kočce aktivní život.

Jak kočce zpříjemnit stáří?

Výše uvedené příznaky naznačují, co bude kočičí senior potřebovat pro usnadnění svého života ve stáří. Kočka s bolavými klouby jistě ocení měkký pelíšek, stejně jako pomůcky pro snazší šplhání na svá oblíbená, výše položená místa. Pohyb už může starší kočce činit potíže, umístěte jí proto k pelíšku misku s vodou, ať k ní nemusí chodit zbytečně daleko.

Starší kočky vyžadují také speciální dietu, jejich strava by měla obsahovat především lehce stravitelné bílkoviny a další látky vhodné pro jejich metabolismus. Stejně tak je třeba hlídat počet kalorií, ve vyšším věku již nejsou kočky příliš fyzicky aktivní a příliš velký přísun potravy by je zbytečně zatěžoval. V dnešní době naštěstí není problém sehnat krmiva určená speciálně pro kočičí seniory, která tyto látky obsahují v té správné koncentraci.

Jak již bylo naznačeno, nedílnou součástí péče o starší kočku jsou i pravidelné návštěvy veterináře, který bude sledovat její stav a při prvních náznacích problémů může zakročit, byť v některých případech to již zkrátka není možné. Takový je ale život, ten kočičí, i ten lidský.