Chcete si pořídit kočku? Pět věcí, které byste o nich měli vědět

Jestliže si chcete pořídit domácího mazlíčka – kočku, měli byste si nejprve zjistit pár věcí, abyste se mohli připravit. Kočka není dárek, který můžete kdykoli uklidit, někde nechat nebo darovat dál, jen proto, že vás už nebaví. Musíte si taky rozmyslet, zda si pořídíte koťátko, které si u vás bude zvykat od malička nebo si pořídíte starší kočku třeba z útulku, který je kočiček plný. Starší kočky už mají nějaké své zvyky, pokud je například kočka zvyklá být celý den venku a vy si ji budete brát do bytu, proberte to nejdříve se současným majitelem.

Co vědět, než si kočičku koupíte

  • Stálost – říká se, že kočka má 9 životů, může odkudkoli spadnout, a stejně se jí nic nestane. Zároveň se také musíte připravit na skutečnost, že kočky jsou stálice. Zatímco pejsek se většinou dožívá přibližně 12 let, kočky se dožijí přibližně 19 let. Stejně tak se jedná i o finance. Pořizovací cena kočky bývá většinou nízká či žádná, protože ji dostanete od známého, musíte se však připravit na vedlejší finance – pořízení pelíšku, záchodu, stravy, misek, očkování, odblešení, hračky, přepravka apod. Všechny tyto položky se platí průběžně, nejedná se o jednorázový výdaj, musíte si tedy každý měsíc dát nějaké finanční prostředky stranou.
  • Vybavení domácnosti – jestliže bydlí kočička pouze v bytě, a nemá žádnou možnost chodit ven, kupte ji škrabadlo. Nejen, že si kočka odpočine, ale zároveň si nabrousí drápky a bude mít, co kousat. Nemusíte tak mít přehnané obavy, že vám kočka zničí nábytek nebo podlahu, zatímco budete v práci. Kupte také dobrý pelíšek, protože kočky vyžadují jen to nejlepší. Pokud bude mít pelíšek na dobrém místě, bude mít přehled a nebude se vám válet po gauči nebo posteli.
  • Cestování – na cestování k veterináři je nezbytná přepravka. Jiné cestování se moc nedoporučuje. Kočky jsou závislé na prostředí, ve kterém bydlí, proto když jedete na dovolenou, domluvte se s nejbližším okolím, zda k vám do bytu zajdou a o kočičku se postarají.
  • Veterinářské zákroky – očkování je obzvláště důležité, pokud kočka bydlí doma a současně i venku. Většinou každé 3 měsíce, by se měla kočka odčervovat. Stejně tak je dobré kočku nechat čipovat, pokud se často toulá a ochránit proti klíšťatům a jiným parazitům. S touláním také souvisí kastrace. Kočky jsou v současné době velice přemnožené, takže není dobré, aby se narodila další koťátka, které nikdo nebude chtít. Samotný zákrok není časově náročný, postačí akorát péče, kterou kočka potřebuje po zákroku.
  • Potřeby kočky – pokud naučíte kočku od malička chodit na kočičí záchod, nemusíte se bát, že bude kočka svoji potřebu nechávat všude. O toaletu se však musíte pravidelně starat, aby nebyl záchod cítit po celé domácnosti. Stelivo měňte alespoň jednou za dva dny. Je také dobré pořídit krytou toaletu, aby vám kočka nevyhazovala stelivo ven. V neposlední řadě myslete na to, že více místnosti, chce i více kočičích záchodů. Pokud totiž budete zavírat kočku v jiné místnosti, než je záchod, bude vykonávat potřebu všude, kde zrovna potřebuje.