Důvody, proč vaše kočka nejí

Obecně si myslíme, že psi jsou mnohem nenasytnější mazlíčci než kočky.

Ale pozor,  vaše kočka by měla pravidelně jíst, a pokud si najednou všimnete, že vaše kočka nejí, měli byste ji věnovat pozornost a pokusit se zjistit proč.

Proč moje kočka přestala jíst?

Pokud si všimnete, že vaše kočka nejí, první věcí je zeptat se „Proč moje kočka nejí?“ Navzdory své lhostejnosti jsou kočky citlivá stvoření, pokud vaše kočka přestane jíst, víte, že se něco děje. Není nutné okamžitě spěchat k veterináři, než se alespoň pokusíte identifikovat základní důvod. Na druhou stranu problém úplně neignorujte.

Zde je několik důvodů, proč kočka nejí a co byste měli udělat, aby znovu  začala žrát:

1. Stres nebo změna prostředí

Vaše kočka nemusí být nemocná, ale pokud se jí dotkne nějaká významná změna, může se její reakce projevit sníženou chutí k jídlu. Přestěhovali jste se do nového domova? Získali jste nového mazlíčka? Najednou začala zůstávat doma mnohem více sama? Tyto vnější faktory mohou přispět k tomu, že chuť vaší kočky bude najednou trochu snížená.

Změny mohou způsobit stres. Pokud došlo ve vaší domácnosti k nedávné změně, může být zapotřebí nějaký čas na přizpůsobení. Pokud je to tak, kočka začne znovu jíst, jakmile si zvykne na změnu. Abyste pomohli kočkám lépe se přizpůsobit změnám, musíte jim zajistit přístup ke známým předmětům jako jsou hračky nebo škrabadlo. Je také dobré jim věnovat pozornost v blízkosti jejich misky na jídlo.

Ale nemusí to být vždy tak “jednoduché”, pokud je stres vážnější, je nutná 

návštěva veterináře, který analyzuje chování a stravovací návyky vaší kočky.

Je důležité sledovat jejich chování v prostředí ve spojení s chováním při jídle. 

Svou kočku znáte nejlépe, takže zjistěte, zda zaznamenáte nějaké další změny chování, které by mohly signalizovat, že s vaší kočkou není vše v pořádku. Změny v chování, malé i velké, mohou také znamenat, že je čas vzít kočku k veterináři.

2. Problémy s jídlem

Nejjednodušší odpovědí na otázku „Proč moje kočka nejí“ je to, že na jejím jídle něco je! Pokud vaše kočka nejí, ale jinak se chová normálně, pravděpodobně nejde o větší zdravotní problém nebo problém s chováním, ale ve skutečnosti jde o žrádlo vaší kočky. Může se stát, že samotná značka krmiv pro kočky, kterou běžně krmíte, mohla svou recepturu změnit. Sami byste nejedli jídlo, které se zkazilo nebo má novou chuť, která se vám opravdu nelíbí, tak proč očekávat od kočky, že to bude jíst?

3. Vážnější zdravotní problémy

Jedná se o možnost, které vás obzvlášť znepokojí, když si všimnete, že vaše kočka nejí. 

Přestat jíst, označované jako anorexie, může být přímým příznakem základního onemocnění nebo vedlejším účinkem způsobeným bolestí nebo strachem. Pokud problém přetrvává a nebo si všimnete jakýchkoliv dalších známek, že je vaše „zdravá“ kočka nemocná, můžete to znamenat větší problém.

V tomto případě existuje několik pravděpodobných kandidátů nemocí: 

Mohlo by to být tak jednoduché jako bolest zubů nebo bolavé dásně: zubní onemocnění nebo onemocnění dásní způsobuje, že žvýkání suchého jídla je pro kočku bolestivé.

Může to však být také řada dalších otázek. Mnoho druhů zdravotních problémů, včetně gastrointestinálních potíží, onemocnění dýchacích cest a virových infekcí, může být viníkem snížené chuti k jídlu.

Je důležité přivést vaši kočku k veterináři nejen kvůli řešení možných zdravotních problémů, ale také proto, že pro kočky může být nebezpečné náhle přestat jíst. Například u koček s nadváhou, které přestanou jíst, se může vyvinout onemocnění jater, které, pokud se neléčí, může být smrtelné.