Jak odnaučit kočku na Vánoční stromeček?

Nemůžete změnit instinkty své kočky, ale můžete zavést bezpečnostní opatření. Postupujte podle těchto odborných rad a zajistěte, aby vaše kočka a vánoční stromek byly v tomto svátkovém období v bezpečí.

Proč kočky milují vánoční stromky?

Prvním krokem, jak se naučit, jak zabránit vaší kočce ve vašem vánočním stromečku, je pochopení, proč je k ní přitahuje. Kočky jsou stvoření zvyku a jsou také teritoriální, všechno nové – jako je vánoční stromeček – se stává předmětem jejich zvědavosti.

Vánoční stromky jsou vysoké, představují spoustu míst pro lezení, schovávání a škrábání a jsou neuvěřitelně lákavé pro naše kočičí přátele. Přitahují také vrozené instinkty koček, které se datují před domestikací.

Než kočky začaly spolubydlet s lidmi, lezení po stromech jim poskytovalo místo, kde mohli hledat další jídlo a hlídat jejich území. Pposkytuje jim pobyt na vysokých místech jako stromy pocit bezpečí, ochrany a kontroly. Kočky mají rádi pocit, že mají vše pod kontrolou! 

Kočky a vánoční stromky jsou předmětem tisíců vtipných videí online, ale není to tak zábavné, když se váš vlastní strom převrhne – nebo se vaše vlastní kočka zraní.

Kočky a vánoční stromky jsou předmětem tisíců vtipných videí online, ale není to tak zábavné, když se váš vlastní strom převrhne – nebo se vaše vlastní kočka zraní. Trochu prevence, předvídavosti a pochopení toho, proč kočkám připadají vánoční stromky tak neodolatelné, může pomoci obráceni uniknout.

1. Ukotvěte stromeček

Lezecký instinkt koček funguje dobře ve volné přírodě, kde jsou stromy pevně zasazeny v zemi. Strom ve vašem obývacím pokoji je naopak snáze snesitelný.

Ujistěte se, že máte pro strom těžkou a pevnou základnu. Můžete také umístit malé šrouby s okem do zdi nebo stropu kolem stromu a upevnit strom. Je to téměř neviditelná oprava, která pomůže udržet váš strom stojící a vaši kočku v bezpečí! Doporučujeme také umístit strom mimo jakékoli místo, na které už vaše kočka ráda leze nebo sedí – kočičí stromy, pulty, police atd.

2. Vyhýbejte se skleněným a ostrým předmětům

Pamatujte, visící ozdoby se mohou stát potenciálními hračkami v očích koček. Dávejte pozor na skleněné ozdoby a háčky na ozdoby, které mohou způsobit probodnutí a vážné zranění sondování zvířat.

3. Zakryjte elektrické kabely

Elektrické šňůry připojené k svátečnímu světlu jsou lákavou žvýkací hračkou pro každou kočku. Nezapomeňte je zajistit a zakrýt, abyste zabránili otřesům nebo popáleninám, stejně jako možnosti pádu osvětlených předmětů, které by mohly způsobit zranění.

4. Udržujte nebezpečné žvýkačky mimo dosah

Žvýkání je instinktem, který kočky používají k prozkoumání svého prostředí. Dárky, krabičky, stužky… žvýkání je pro ně způsob, jak je prohlédnout. 

Při požití může stuha způsobit vážné problémy, včetně zablokování a perforace střevní dráhy. Dokonce i samotný strom by mohl představovat problém. Ať už je strom skutečný nebo umělý, polykání jehel může způsobit střevní blokády.

Vyhněte se také tomu, abyste pod stromeček dávali dárky, které obsahují jídlo. Kočky mají silný čich a mohou lovit jídlo, které pro ně není určeno.

5. Oddělte svou kočku od stromečku

Jedním ze způsobů, jak udržet vaši kočku v bezpečí před vánočním stromem, je odstranit jim přístup. 

Jak ale zabránit tomu, aby vaše kočka byla mimo váš vánoční stromeček, když je k tomu přitahuje instinkt?

Pokuste se je udržet mimo místnost, kde se nachází, pomocí bariéry před ní, nebo zkuste nastříkat na váš strom repelent schválený vaším veterinářem.

Řada léků může také oddělit kočky od vánočních stromků, včetně sprejů s nepříjemným zápachem pro kočky, jako je hořké jablko, citronella, citrusy a mentol. Například TropiClean Stay Away Chew Deterrent je určen k výcviku koček a psů, aby zůstali daleko od míst, která nemají povoleno.

Mnoho koček má také averze k určitým texturám, jako jsou fólie nebo vinylové koberce, které mohou vytvořit ideální bariéru mezi kočkou a stromem.

6. Udržujte normální rutinu

Krmte a hrajte si s kočkou v obvyklých dobách. Ona ocení, že zůstanete v pravidelném rozvrhu.

Přečtěte si více o známkách stresu u koček a o tom, jak můžete pomoci.

Pochopení instinktů a sklonu vašich koček může dlouhou cestou zabránit nehodě. Když oslavujete svátky s ohledem na bezpečnost, každý člen rodiny si může užít slavnostní zábavu sezóny.