Jak si pořídit kočku

Rozhodli jste se pořídit si domů zvířecího společníka a volba padla na kočku. Prostudovali jste všechny možné i nemožné informace o tom, co kočka potřebuje, čím ji krmit a jak se o ni starat a teď vám zbývá už jen poslední krok. Totiž vybrat si toho pravého vysněného chlupáče. Najednou se můžete ocitnout před dilematem, odkud si vlastně kočičku vzít. Možností je spousta a každá má své pro a proti. Je potřeba zamyslet se, jaké zvíře hledáte, co od něj očekáváte a co mu můžete nabídnout.

Když chcete jistotu

Pokud jste zatoužili po konkrétním plemeni, kterých existuje nepřeberné množství od huňatých mainských koček až po bezsrsté sphynx, budete muset zapátrat přímo u chovatelů. Počítejte s tím, že za takovouto kočku zaplatíte nemalou částku, která se může vyšplhat až do desetitisíců. Roli hraje nejen zvolené plemeno, ale i to, chcete-li kočku jen jako společníka, nebo máte-li ambice účastnit se výstav či založit chov (tady bude kočka dražší). Tak jako tak bude mít vaše kočka průkaz původu a vy budete mít jistotu, že z ní skutečně vyroste plemeno, po kterém toužíte. Kromě toho poskytují chovatelské stanice určitou (i když ne stoprocentní) záruku zdraví, protože jejich svěřenci musí povinně procházet testováním na genetická onemocnění. Koťátko byste měli přebírat nejdříve ve věku dvanácti týdnů, mělo by být naočkované a odčervené.

Vyrazte do útulku

Další variantou, jak získat kočičího kamaráda, jsou útulky. Opuštěných koček je obrovské množství, a pokud vám příliš nezáleží na konkrétním plemeni, není nic lepšího než udělat dobrý skutek a adoptovat zvíře z útulku. Spousta lidí touží po koťátku, ale je dobré si uvědomit, že na nový domov čekají i kočky dospělé nebo dokonce v seniorském věku a i tyto si zaslouží nové milující majitele. Ideální variantou je zajet se do útulku podívat a při setkání s tamními kočičkami čekat, jestli mezi vámi a některou z nich „přeskočí jiskra“. Za kočku z útulku zaplatíte obvykle menší poplatek pokrývající především veterinární náklady, protože i tyto kočky byste si měli brát domů naočkované a odčervené. Dospělé kočky bývají obvykle kastrované, u koťat se často zájemce musí zavázat, že jej v pozdějším věku kastrovat nechá. Myslete na to, že útulková kočka může být plachá a nedůvěřivá a navazování vztahu s takovým zvířátkem vyžaduje víc času a trpělivosti.

Opatrně s inzeráty

Existuje obrovské množství inzerátů nabízejících koťata ať už zdarma, nebo za poplatek. Myslete na to, že nevíte nic o původu těchto koťátek a neví to často ani majitel, protože se prostě narodila jeho kočce někde ve stodole a on teď řeší, co s nimi. I tato koťátka si samozřejmě zaslouží milujícího majitele, dávejte ovšem pozor, abyste nepodpořili množitele, který se snaží na kočkách vydělávat a o jejich štěstí se nijak nestará. Za koťata neurčitého původu by po vás majitel určitě neměl chtít žádné horentní sumy ani vás přesvědčovat, že se jedná o konkrétní plemeno. Očkování a odčervení patrně zbyde na vás. Pokud chcete vaši kočičku pouštět ven, rozhodně zvažte kastraci, abyste to za pár měsíců nebyli vy, kdo bude zoufale inzerovat nechtěná koťátka.

Nechte se najít kočkou

Docela běžný způsob, jak se dostat ke kočce, je vůbec ji nehledat a počkat, až si vás nějaká najde. Spousta lidí má kočku, kterou si vlastně ani pořídit neplánovali. Jenže když se vám nějaká toulavá micka přilepí na paty nebo se vám prostě usadí na zahradě a vy máte aspoň trochu rádi zvířata, nemáte prostě to srdce ji vyhodit. Pamatujte, že s kočkou byste měli navštívit veterináře, obzvláště máte-li podezření, že není ve stoprocentní kondici nebo pokud už chováte jiné kočky, které by se od nově příchozího zvířete mohly nakazit.

V případě, že budete takto nabytou kočku chovat jako venkovní nebo polovenkovní, musíte počítat s tím, že se tulačka možná jednoho dne sebere a půjde o dům dál. Často se taky stává, že vaše kočka využívá servisu více domácností najednou (možná byste se měli poptat sousedů, jestli váš Mourek není zároveň jejich Macík). Kočičí svobodomyslnou povahu ovšem nezměníte a nezbývá vám, než brát vašeho mazlíčka takového, jaký je.

Ať už se rozhodnete pořídit si kočku jakýmkoli způsobem, pamatujte, že může být vaším společníkem až dvacet let. Měli byste jí věnovat dostatek času a pozornosti. A ačkoli se o kočkách tvrdí, že jsou falešné, věřte, že je to jen mýtus. Vaši náklonnost a lásku vám kočka mnohokrát vrátí v podobě společně prožitých chvil a veselých zážitků.